Časopis "21."

REVIJA ZA 21. VEK

Potraga za zlatnom žicom znanja
 

IDEJE | SVEST | ORIJENTACIJA

 

DUHOVNOST| ODGOVORNOST| PROSPERITET

 

ZDRAVLJE | NATALITET


geopolitika

 

Odgovor Moskve na globalizaciju

 

NOVI LIDER SVETA

Rusija odstupa od višedecenijskih odrednica svoje spoljnje politike

 

 

U ruskom časopisu “Novo videlo” (prevod : Milenko Babarac) pojavio se izuzetno interesantan tekst Aleksandra Ignatova, direktora Informaciono-analitičkog odeljenja pri kabinetu predsednika Vladimira Putina, i pobudio neočekivanu pažnju. Za neupućene, bio je priličan šok da saznaju da Rusija ima ozbiljnih ambicija u 21. veku, sa preporukama potpuno suprotnim onome što je slika “ruske duše” i nekog sentimenta iz velike ruske literature 19. veka. Sadašnji vlastodršci, na čelu sa Putinom, prototip su bezosećajnog agenta iluminata koje interesuje neograničena vlast i svetska moć.

“Rusija ima tri varijante daljeg razvoja. Ako pokuša da još jedanput ide van globalizacionih procesa savremenosti, tada će u sledećih 25 godina prestati da postoji kao država, narod i kulturna zajednica. Zajedno sa Rusijom prestaće da postoji i njena elita. Ako bude prosto pratila globalizacione procese, postoji visoki rizik da se nađe u ulozi svetskog sirovinskog elementa. Najbolja je mogućnost da Rusija postane jedan od lidera Novog svetskog poretka, obezbeđujući svom narodu i svojoj eliti dostojno mesto u daljem razvoju čovečanstva. Ako je nemoguće boriti se sa poretkom, onda treba stati njemu na čelo.

Uloga i mesto Rusije u budućem planetarnom ustrojstvu zavisiće u prvom redu od stanja četiri kritična resursa - mentalne sfere, demografske situacije, stepena globalizacije upravljanja i bloka sile”.

U razmatranju prvog stava Ignatov pokazuje da je marljivi učenik iluminata. Ukidanje religije, hrišćanstva i njenog najzdravijeg dela, pravoslavlja, nalazi se u vrhu prioriteta. “Ubijanje Boga u ljudima” je siguran put ka stvaranju robotizovanog, obezduhovljenog modernog roba čiji će jedini duhovni horizont biti manipulisana stvarnost u kojoj je “čovek postao Bog”. Prva etapa predviđa stvaranje sinkretističke religije “u kojoj su svi jednaki”, odnosno posredno dokazivanje da sve religije u osnovi imaju istog Boga, što doktrina hrišćanstva smatra duboko pogrešnom odnosno jeretičkom mišlju koju potpuno odbacuje.

“Rusija može da postane prva zemlja gde će biti realizovana politika integracije svetskih religija. Treba što pre u zakonodavnom poretku uvesti pojam -državna religija- u koju će spadati i pravoslavlje i islam. Sve ostale religije moraju da dobiju status -podržavanih od države-. Kao posebno važno predstavlja se podjednako priznavanje pravoslavlja i islama kao religioznih sistema koju ispoveda jedinstvena sloveno-turska etnička zajednica. Ovaj korak dozvoliće da se na kvaltativno novom nivou grade odnosi sa islamskim svetom - od dobijanja investicionih resursa Islamske banke do prekidanja podrške čečenskim banditskim formacijama. Za zadatke u ideološkoj sferi bilo bi smisleno i opravdano otvoriti u Rusiji ministarstvo ideologije i propagande. Određena iskustva u radu sličnih organizacija mogu biti iskorišćena pri realizaciji strategije -globalnog liderstva-”.

U sledećem poglavlju Ignatov se zapliće u sopstvene neraščišćene dileme oko demografskih pitanja i “zdravlja nacije”. Ideolozi Novog svetskog poretka smatraju apsolutno potrebnim potpuno moralno razbijanje ličnosti i porodice u okviru globalne strategije, kao siguran način da članovi društva postanu neadaptirani pojedinci podložni teroru institucija superdržave. Ohrabrivanje asocijalnog ponašanja i razmišljanja je model guranja pojedinca u pravcu potpune moralne degradacije gde alkoholizam, narkomanija, seksualna permisivnost, imaju ulogu da ubrzaju te procese. Ignatov očigledno svestan duboke moralne krize Rusije, u kojoj upravo ovi devijantni oblici ponašanja poprimaju razmere nezaustavljive epidemije, pokušava da izvede svojevrstan salto mortale. On je u ovoj fazi za “ozdravljenje nacije”, što je u suprotnosti sa osnovama doktrine Novog svetskog poretka, da društva moraju biti bolesna kako bi se lako izvršila promena političkog sistema sveta i uvela moderna varijanta ropstva, odnedavno posprdno nazvana “demokratska diktatura”.

“ U oblasti demografske politike treba jasno razumeti cilj - dostizanje takvog tempa prirasta stanovništva, da bi Rusija ponovo izbila na treće mesto u svetu po broju stanovnika posle Kine i Indije. Ozdravljenje postojećeg stanovništva, povećanje rađanja u porodicama sa visokim prihodima. Sadejstvovanje u procesima etničke asimilacije u formi međunacionalnih brakova i program preseljavanja etničkih grupa. Ograničavanje odlaska kvalifikovanih lica u reproduktivnom uzrastu na stalno mesto stanovanja u inostranstvo putem uvođenja poreza na izlaz iz zemlje.

Privući inostranu radnu snagu za osvajanje istočnih regiona Rusije. Afrika se može odmah isključiti iz onih zemalja koje su izvor radne snage zbog previsokog nivoa oboljevanja od side, a Latinska Amerika će se još 50 godina orijentisati na severnoameričko tržište rada. Osnovnim izvorima radnih resursa za Rusiju mogu se smatrati Indija i Koreja, čiji stanovnici nisu etnički osvajači. U sklopu s privlačenjem japanskog kapitala, kojim upravljaju japanski menadžeri i tehnički specijalisti, korišćenje Indusa i Korejaca u novim proizvodnim procesima u istočnim rejonima omogućiće da se ukloni teritorijalni debalans bez opasnosti za teritorijalnu celovitost zemlje”.

Ogromni ekonomski potencijal Rusije može se bazirati na ogromnom potencijalu resursa, ako ostanu u dominantno ruskom vlasništvu. Ignatov razmišlja:

“Jedan od osnovnih zadataka globalizacije upravljanja predstavlja formiranje ruskih superkorporacija: naftno-energetskih, zlato-dijamantskih, aerokosmičkih i vojno-industrijskih. Spisak se podudara sa strukturom granskih ministarstvava SSSR-a, što navodi na određena razmišljanja. Globalizacija ekonomskih formi u SSSR-u dostigla je viši nivo u poređenju sa Ruskom Federacijom. Zaključak o štetnosti monopolizma mora biti osporen - borba s monopolima zapravo predstavlja maskirano protivljenje procesima globalizacije. Treba svrstati obe forme deglobalizacije ekonomije Rusije - privatizacionu i antimonopolsku - u delatnost pete kolone svetske vlade.

“Gazprom”, RAO, EES Rusije i “Minatom” moraju da postanu jezgro dalje globalizacije, one mogu da postanu alijansa ili ujedinjenje s naftnim i gasnim i energetskim kompanijama islamskog sveta (naročito s iranskim). Formirati zlato-dijamantsku superkorporaciju na osnovama kompanije “Alrosa” uz uslov pripajanja njoj svih istraživanja zlata i srebra u Rusiji i zemljama ZND. U njen sastav moraju takođe da uđu i platinska odeljenja RAO “Norilski nikl”.

Rešiti pitanje slivanja ruskog aerokosmičkog kompleksa s Evropskim konzorcijumom u jedinstvenu superkorporaciju, gde bi kosmička i helikopterska vojna industrija ostala Rusiji, građevinska avioindustrija išla evropskim partnerima, a vojna avioizgradnja bi bila zajednički razvijana. Na ovaj način uspešno konkurisati američkim aerokosmičkim koncernima, koji demonstriraju spremnost za objedinjavanje u globalnu superkorporaciju. Vojnoindustrijska superkorporacija mora da objedini u sebi sva ruska državna i privatizovana preduzeća, koja imaju veze sa razvojem, proizvodnjom i trgovinom naoružanjem i vojnom tehnikom. Realizacija jedinstvene politike u sferi razvoja i korišćenja visokih tehnologija, patentne zaštite i realizacije licenci.

Pitanja ekonomske politike moraju biti podeljena između države i superkorporacija. Državi ostaje budžetna i poreska politika, usmerena na finansiranje državnih programa. Da se ne bi dozvolile deformacije u ekonomskoj politici superkorporacija, ruska država mora da učestvuje kako u kapitalu, tako i u organima upravljanja.

Sprovesti radikalno smanjenje državnog aparata, ostavljajući sedam ministarstava: odbrane, inostranih poslova, bezbednosti, unutrašnjih poslova, ideologije i propagande, državnih finansija i ministarstvo za vanredne situacije”.

Razmatranja političkih pitanja i pozicioniranje Rusije u svetskim okvirima, mogu da deluju opominjuće.

Rusija predviđa jačanje vojno-industrijskog kompleksa i stvaranje globalne ravnoteže snaga što veoma podseća na teorije bipolarne vojne doktrine kao garanta svetskog mira

“ Rusija ne ulazi ni u jedan od teritorijalnih blokova kao učesnik, već predstavlja kritični faktor za podršku svakog bloka. Orijentacija na tesnu saradnju s Nemačkom u Evropi, Japanom u tihookeanskoj zoni i Iranom u islamskom svetu. Bez podrške Rusije liderstvo ovih zemalja u odgovarajućim blokovima može da bude osporeno od strane drugih učesnika.

Ruska elita mora ući u svetsku vladu i njene strukture u cilju suštinskih korekcija ciljeva i načina globalizacije. Za realizaciju naznačenog zadatka sva sredstva su dobra. Popunjavati ruskim kadrovima što više međunarodnih organizacija na nivou izvršnih organa, ne samo na nivou predstavničkih struktura. Ruska biznis elita mora da postavi pitanje o neophodnosti stvaranja pandana OUN u sferi odnosa superkorporacija.

Važan i delikatan zadatak predstavlja stupanje ruskih predstavnika u mnogobrojne tajne organizacije, koje predstavljaju nevidljivu osnovu svetske vlade - masonske, paramasonske lože, tajni odredi i druge slične organizacije.

U toku sledećih 25-30 godina treba očekivati da se američka državna transformiše u američku superkorporativnu pretnju, a kao potencijalni protivnici državnog tipa pojaviće se zemlje Latinske Amerike i Jugoistočne Azije. Proces formiranja teritorijalnih blokova biće neizbežno povezano sa stremljenjem da se Rusija privuče kao učesnik ovog ili onog bloka, a realizacija naše čudne politike neprisjedinjenja može da izazove agresivne planove.

Osnovnim oblikom pretnje od strane današnjih razvijenih postindustrijskih država treba smatrati primenu regularnih oružanih snaga, pojačanih visokotehnološkim oružjem. Osnovni cilj uništenja predstavljaju oružane snage, infrastruktura državnog upravljanja i vojno-industrijski kompleks Rusije. Osnovni vid pretnje za Rusiju postaće primena malih mobilnih naoružanih grupa, pojačanih visokotehnološkim oružjem. Cilj za superkorporacije biće sistem obezbeđenja i proizvodne snage, a takođe i informaciono-komunikaciona infrastruktura i pojedini rukovodioci ruskog biznisa. Odsustvo visokotehnološkog naoružanja kod novih industrijskih država biće zamenjeno narastanjem brojnog stanja ljudstva oružanih snaga, tim pre što problema nataliteta kod tih zemalja nema i neće ga biti. Cilj takvih protivnika na teritoriji Rusije biće stanovništvo i vojno-industrijska proizvodnja. U etapi formiranja globalnih teritorijalnih blokova moguće je očekivati ograničenu primenu oružja za masovno uništenje. Osnovni motiv upotrebe ovog naoružanja može da bude korigovanje brojnosti stanovništva i ekonomski potencijal konkurenata. U skorije vreme treba očekivati podelu terorizma na - tradicionalni i diverzioni. U prvu grupu spada nacionalistički, etnički, religiozni i politički terorizam. U slučaju diverzionog terorizma pokretačku silu predstavlja ekonomski i teritorijalni interes.

Za odbijanje agresije postindustrijskih država Rusija mora posedovati uporedive rezerve naoružanja za masovno uništenje i adekvatno visokotehnološko naoružanje, ali i obično naoružanje, sposobno da uništi velike količine žive sile oružanih snaga države-agresora. Za protivdejstvo diverzionom terorizmu, a isto tako i za zaštitu interesa ruskih superkorporacija u inostranstvu, Rusija mora da ima moćne snage specijalnih namena, objedinjene u teritorijalne grupe.

Tu su i druge mere odbrambenog karaktera. Podrška strateškim nuklearnim snagama Rusije na nivou dovoljnom za savladavanje bilo kog sistema i garantovanog uništenja ne manje od 50% ekonomskog potencijala ili ne manje od 30% stanovništva bilo koje države. Globalni razvoj u cilju zaštite cele teritorije Rusije i njenih saveznika od vazdušno-kosmičkog napada. Razvoj kosmičke grupe do nivoa kada će biti sposobna da obezbedi funkcionisanje kosmičkog segmenta, a takođe i sabiranje špijunskih informacija sa 100% zemljine površine. Odvajanje snaga specijalne namene u poseban vid pod jedinstvenom komandom. Realizaciju koncepcije imformacionog obezbeđenja, u režimu realnog vremena svih karika upravljanja oružanim snagama, od strateškog do taktičkog.

Realizacija svih naznačenih mera omogućiće Rusiji da već u toku sledećih 10-15 godina postane svetski lider i na taj način kompleksno obezbedi sopstvenu nacionalnu bezbednost u 21. veku”.

Rusija više neće biti aktivni pomagač zemalja trećeg sveta, sem u slučaju uklapanja u svoju novu doktrinu lidera. Neće voditi ideološku bitku protiv imperijalizma, jer sama ponovo želi da bude imperijalna sila. Kao i svi ostali nosioci doktrine “novog, vrlog sveta” pisaće nova pravila ponašanja, aktivna u svim svetskim institucijama u kojima se pravila smišljaju. Naravno, nigde se u ovim tezama ne spominju građani i njihova, građanska prava. Subverzija demokratije u svetu traje još od vremena Vajmarske republike, ali se to ne priznaje javno. Obrnuto, od priča o demokratiji bubne opne samo što ne prsnu, nemoćne da odole verbalnom, agresivnom trućanju o “ljudskim pravima”, “slobodi”, “demokratiji”, “demokratskom poretku u svetu”, “zemljama demokratskim liderima slobodnog sveta”, i ostalih pogodnih priča iz arsenala kontrole uma. Znaju novi ideolozi ruskog imperijalizma da je demokratsko uređenje prepreka državnoj efikasnosti, pa im neće biti teško da prihvate “prosvećeni apsolutizam”, idealni oblik društvene vladavine, na čiji pomen lideri Novog svetskog poretka padaju od radosti na leđa.

Pitanje je da li će Rusija ikada uspeti da ostvari ovaj plan svetske dominacije. Pitanje je kako će na ove nove ruske ambicije reagovati zemlja koja je na ovom putu odmakla 20-30 godina ispred Rusije i čiji su resursi već stavljeni u funkciju ostvarenja globalne liderske pozicije. Ono što je jasno liderima SAD-a, Novog Rajha, je da je onaj koji je na vrhu beskrajno sam i da “nema dalje”. Kada se doživi saznanje da “dalje” ne postoji, počinje pakao u glavama i dušama onih koji ne znaju drugačije da razmišljaju. Tu počinje realna opasnost da ne (zlo)upotrebe svoju moć na onima koji nisu krivi, ali sjajno bi odigrali ulogu krivca baš zato što ne mogu da se adekvatno suprotstave. Da li Rusija trenutno vidi sebe u poziciji potencijalnog “dežurnog krivca” kome bi jednog dana za “kaznu” moglo biti oduzeto sve što ima, kako bi se neko “dalje” simuliralo bar još dva-tri veka? Da li zato žuri i pokušava da se izdigne iz mase onih koji će večno plaćati cehove tuđeg rasta, kako bi jednog dana i sama počela da nekome “naplaćuje račun”? Šta god da bude, neće biti dobro. Kratkovide doktrinarne zablude da je sila osnov budućeg razvoja, potvrdiće se i ovde jednog dana.

 

Milan VIDOJEVIĆ
 


Novi broj 8 - odabrani tekstovi:

 

 


 

Vrh stranice